Zamek w Pasłęku.
Zamek ten powstał w miejscu grodu wybudowanego przez plemię Prusów. Po ekspansji krzyżaków na terenach pruskich zajęli oni ów gród i na jego miejscu wybudowali murowany zamek, który podziwiać możemy po dziś dzień. Historia zamku w Pasłęku sięga XIII wieku, pierwotnie wybudowany był w całości z elementów drewnianych, pierwsza murowana warownia powstała dopiero w XIV i obejmowała jedynie niewielką część ówczesnego zamku.
Historia zamku.
Przez setki lat istnienia, zamek w Pasłęku pełnił różne funkcje, takie jak szpital, więzienie, kościół czy magazyny, czego efektem jest niestety to, iż sporo walorów historyczno – architektonicznych zostało zwyczajnie zatartych. W pierwszej połowie XVI wieku zamek został doszczętnie zniszczony przez pożar. Odbudowy podjęto się kilkadziesiąt lat później, a inicjatorem prac był elektor branderburski – Jerzy Fryderyk. W swojej historii zamek ten gościł takie persony, jak króla szwedzkiego Karola Gustawa. Działanie wojenne z okresu II Wojny Światowej nie ominęły zamku w Pasłęku, pod koniec wojny uległ znacznemu zniszczeniu, a odbudowy podjęto się dopiero w latach 60 ubiegłego wieku.
Ciekawostki.
Wiele osób podejrzewało, iż zamek w Pasłęku jest miejscem ukrycia jednego z najbardziej zagadkowych skarbów, jakim jest Bursztynowa Komnata. Rzekomo, za sprawą przeprowadzonych pod koniec XX wieku badań, odkryto, iż w niedostępnych częściach zamku znajdują się znaczne pokłady bursztynu. Nie wiadomo, jak dalece jest to prawda – wszelkie prace zostały przerwane ze względu na brak funduszy. W istocie jednak zamek w Pasłęku wciąż skrywa tunele i pomieszczenia, które od wielu lat nie widziały światła dziennego.