Żuławy Wiślańskie pełne są przepięknych, historycznych zabytków. Z pewnością najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest Zamek krzyżacki w Malborku. Równie ciekawą atrakcją jest Zamek krzyżacki w miejscowości Gniew. Budowa tego gotyckiego zamczyska rozpoczęła się około roku 1290. Zamek był następnie rozbudowywany aż do XV wieku. Zamek w Gniewie przetrwał obie wojny światowe. Podczas okupacji niemieckiej, zamek ten pełnił funkcję więzienia dla polaków.
Historia zamku krzyżackiego w Gniewie.
Za wybudowanie zamku w Gniewie odpowiadają oczywiście Krzyżacy. Zamek ten powstał na planie 4-boku z ponad 6-metrowymi murami. Zamek w Gniewie pełnił niejedną funkcję, od warowni, spichlerza na zboże po siedzibę polskich starostów, siedzibę paramilitarnej szkoły i więzienia dla Polaków. Do XV wieku, zamek ten należał do Zakonu Krzyżackiego. Wraz z podpisaniem pokoju toruńskiego, przeszedł on w ręce Polaków. Po pierwszym rozbiorze polski, który to miał miejsce w roku 1772, zamek zajęty został przez wojska Pruskie. Dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zamek w Gniewie ponownie wrócił pod pieczę polaków. W 1921 roku w zamku rozpętał się pożar, który spowodował znaczne zniszczenia. Odbudowa zamku w Gniewie rozpoczęła się w roku 1968 i trwała 6 lat.
Zamek w Gniewie obecnie.
Zamek w Gniewie pełni funkcję obiektu wypoczynkowego. Na gości czekają cztery oddzielne obiekty zakwaterowania, w tym Hotel Rycerski, Pałac Marysieńki, który ufundowany został przez króla Jana III Sobieskiego dla swej ukochanej – Marysieńki. Zamek dostępny jest także dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać między innymi groteskową salę tortur, kaplicę, krużganki obronne jak i sale, w której goście zapoznać mogą się całą historią tego majestatycznego zamku w Gniewie.