Kuchnia na Żuławach Wiślanych od samego początku mogła pochwalić się suto zastawionym stołem, który uginał się pod ciężarem serwowanych delicji. Od Krzyżaków, przez mennonitów, a na Polakach kończąc, spożywanie żuławskich potraw regionalnych zawsze stanowiło jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu. Od jakiegoś czasu mieszkańcy Żuław zaczęli kłaść coraz większy nacisk na promowanie i rozwijanie swojej legendarnej gastronomii, czerpiąc inspiracje ze sprawdzonych metod staropolskich.
Jak Żuławy promują swoją wybitną kuchnię regionalną
Dzisiejsza kuchnia żuławska to wspaniała mieszanka starych receptur i nowych rozwiązań, co sprawia, że tym delikatesom bardzo ciężko się oprzeć. Na rynku pojawia się coraz więcej książek kulinarnych, a w miastach organizowane są doroczne konkursy w przyrządzaniu potraw. Znaczący wkład w promocję kuchni Żuław Wiślanych ma również Koło Gospodyń Wiejskich. Utalentowane panie z tej organizacji pojawiają się na licznych jarmarkach i dożynkach, z powodzeniem serwując swoje przepyszne posiłki uczestnikom imprezy. Podobnie działa sklep spożywczy „Żuławskie Smaki”, gdzie można nabyć rozmaite produkty, będące wyłącznie wytworem żuławskiej gastronomii. I warto zaznaczyć, że produkty te odznaczają się wysoką jakością, dzięki czemu sklep nie może narzekać na brak klientów.
Jakie dania lokalne oferują żuławskie restauracje
Nie należy też zapominać o restauracjach z regionalnymi potrawami, które dokładają wszelkich starań, aby goście mogli rozkoszować się najlepszym jadłem na Żuławach Wiślanych. Jednym z takich lokali jest restauracja Gothic, gdzie panuje niepowtarzalny klimat, zawodowa obsługa i utalentowany personel kuchenny, który przygotowuje fantastyczne posiłki. Kolejnym jest Cedrowy Dworek w Cedrach Wielkich. Restauracja ta również doskonale radzi sobie w zaskarbianiu swoich gości i fundowaniu im najsmaczniejszych doznań z lokalnej kuchni żuławskiej.
Co więcej, wiele lokali gastronomicznych postanowiło też całkowicie wrócić do korzeni swojego fachu. Dzięki czemu zaczęły serwować typowo tradycyjne potrawy, jakie kiedyś panowały na całych Żuławach. Na przykład, w miejscowości Żelichów znajduje się dom podcieniowy, który przekształcono w staroświecką gospodę. Każde jadło w tej knajpce odznacza się własnym rodowodem i „opowiada” swoją historię. Można tam skosztować m.in. takich pyszności jak pieczony rak, smażony jesiotr, tradycyjny ser mennonicki Werderkäse, gęś z pieca chlebowego, czy klopsy po królewsku. Całość spłukać kuflem orzeźwiającego piwa z kilkunastu pobliskich browarów. A na deser zamówić tradycyjny sernik żuławski przyrządzany według wiekowej receptury.
Krótko mówiąc, Żuławy Wiślane to jeden z najlepszych regionów w Polsce dla prawdziwych pasjonatów starej kuchni i domowego piwa. Dzięki tak wspaniałym daniom zjeżdżają tutaj smakosze z najdalszych zakątków Polski, a turystyka kwitnie jak drzewa na wiosnę. Jeżeli lubicie dobrze podjeść i doceniacie regionalną kuchnię, Żuławy Wiślane z pewnością was nie zawiodą.