Literatura potrafi ukazać nie tylko piękno, które już przeminęło na przestrzeni lat, ale również poglądy mieszkańców, z którymi nie ma już możliwości porozmawiać i wymienić się doświadczeniem. Dlatego słowa zamknięte w książce są tak wartościowe.
Chcąc poznać bliżej Żuławy i zatopić się w ich pięknie ukazanym z perspektywy innych ludzi, żyjących i mieszkających w tym niesamowitym miejscu, warto sięgnąć po konkretne tytuły. Poniżej lista trzech książek, które powinny być przeczytane przez każdego wielbiciela Żuław.
Żuławy w 1945 roku
Książka pokazuje życie w ciężkim okresie dla całej Polski. Czytelnik ma okazję zetknąć się z narracją obrazującą proces zmian na Żuławach, który rozpoczął się w 1945 roku. Wszystkie najważniejsze badania, obserwacje oraz wspomnienia historyków, archeologów, nauczycieli i innych mieszkańców tego obszaru. Ślady przeszłości, które zobaczyć może każdy czytelnik. Warto przeczytać książkę pt. Żuławy w 1945 roku, aby zobaczyć, jak zmieniła się perspektywa postrzegania życia oraz jak bardzo postępujący był rozwój na Żuławach.
Żuławy czas przełomu
Ten niesamowity album fotograficzny pozwoli obejrzeć Żuławy z zupełnie innej perspektywy. Autor pokazuje krajobraz niemal holenderski, który przemija, a warto go zapamiętać. Żuławy mają do zaoferowania piękno, którego nie oddaje nawet fotografia, natomiast dokładne obejrzenie słynnych domów podcieniowych, czy mostów zwodzonych nawet na fotografii wywołuje niesamowite emocje.
Żuławskie wiatraki, czyli historia wiatrem pisana
Mówi się, iż Żuławy to kraina słynąca z wiatraków. Na tym terenie znajdowało się wiele pięknych zabytków materialnych, które opisane zostały w książce. Niestety większość z nich została zabrana przez czas. W niektórych miejscach pozostały ruiny. W innych pusta przestrzeń. Autor książki pozwala czytelnikom zobaczyć wiatraki z każdej perspektywy i poznać ich historię z bliska.