Bażantarnia to park, do którego wybrać się powinien każdy turysta odwiedzający Żuławy. To niezwykłe wręcz magiczne miejsce zachwyci swoim urokiem nawet największych podróżników. 369 ha terenu posiada górskie cechy i zbocza pokryte bukowo-grabowym lasem, dlatego park w Elblągu zachwyca szczególnie tajemniczymi jarami. Co warto wiedzieć o tym miejscu i w jaki sposób zaplanować wycieczkę do Bażantarni?
Historia Parku
Bażantarnia na samym początku podzielona została na dwa obszary- dostępny dla turystów oraz chroniony z zakazem wstępu. W 1913 roku park został oficjalne włączony w granice Elbląga, co bardzo wpłynęło na jego rozwój- w Bażantarni zaczęły powstawać ciekawe obiekty użyteczności publicznej. Stworzono nowe trasy piesze, specjalnie oznakowano trasy oraz wybudowano budowle, których zadaniem było, przyciągniecie nowych turystów. Do dziś wielbicieli natury cieszy Parasol, muszla koncertowa oraz wieża widokowa.
Ciekawostką jest pochodzenie nazwy parku; miejsce zawdzięcza swoją nazwę mnogiemu występowaniu bażantów na terenie lasu. Niestety wraz z przemijaniem czasu, ptactwo spotyka się coraz rzadziej. Na ten moment turyści spotkać mogą sarny, jelenie i lisy.W Bażantarni na chwilę przerwy pozwolić sobie można w Karczmie Myśliwskiej powstałej w 1810 roku.
Szlaki turystyczne
Bażantarnia słynie z czterech często uczęszczanych szlaków turystycznych. Różnią się one przede wszystkim długością, dzięki czemu turyści mogą dopasować poziom trudności do swoich umiejętności oraz chęci. Najkrótszy szklak turystyczny zwany kopernikowskim ma 4,5 kilometrów długości i przejść go można w około 1,5 godziny. Początek trasy czerwonej znaleźć można przy restauracji Myśliwskiej. Idąc tym szlakiem, napotka się Srebrny Potok, mostek Elewów i Parasol. Koniec trasy znajduje się przy Górze Jagiellońskiej obok gajówki. Natomiast najdłuższą trasę w Bażantarni oznaczono kolorem żółtym; jej długość to 9 kilometrów, a średni czas przejścia wynosi około 3 godziny. Spacerując szlakiem okólnym podziwiać można mostek na rzece Kumieli oraz Elewów, stary młyn i cmentarz na Dębicy. Co ciekawe, mimo długości szlak określony został jako łatwy.