Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Coraz częściej możemy natrafić na dzikie zwierzęta czy ptaki, które powróciły na nasze tereny po okresie zimowym. Niestety, uświadczymy nie tylko bocianów, lecz także kleszczy, które już teraz są całkowicie aktywne. Warto pamiętać o zagrożeniu, jakie ze sobą niosą i metodach, dzięki którym możemy się przed nimi chronić.
Kleszcze – gdzie są i jakie zagrożenie powodują?
Te pajęczaki możemy spotkać tak naprawdę wszędzie – mitem jest więc twierdzenie, że narażeni jesteśmy na ugryzienie kleszcza tylko podczas leśnych wędrówek. Kleszcze są coraz częściej spotykane także w leśnych parkach, łąkach czy naszych domowych ogródkach. Choroby odkleszczowe to dosyć długa lista, która nie ogranicza się jedynie do boreliozy. Przytoczyć możemy kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę, porażenie kleszczowe mięśni czy dur powrotny – chorób przenoszonych przez kleszcze jest jednak znacznie więcej, a każda niesie ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Jak chronić się przed kleszczami?
Absolutną podstawą jest stosowanie środków odstraszających kleszcze – takie preparaty są ogólnodostępne. Ogromną ochronę dają nam przede wszystkim ubrania, które nie odsłaniają żadnej części naszego ciała – a więc spodnie i bluzy z długimi rękawami i nogawkami. Bez względu na to, czy wybieramy się do parku, lasu, na łąkę czy nawet do przydomowego ogrodu – wracając do domu, starannie przejrzyjmy nasze ciało, a ubranie natychmiast wypierzmy. W szczególności należy sprawdzać takie miejsca naszego ciała, jak pachy, skóra głowy, pachwiny. Jeżeli posiadamy zwierzęta, im także należy zapewnić należytą ochronę. Kleszcze mogą przenosić choroby, które nie tylko atakują ludzi, lecz także zwierzęta. Dokładnie więc przeglądajmy nasze czworonogi po każdym spacerze, warto postawić na profilaktykę w postaci specjalnych obroży, kropel czy tabletek przeciw kleszczom.