Pakowanie się na urlop bywa wyjątkowo męczące. Wiele osób nie ma pojęcia, jakie rzeczy zabrać ze sobą w podróż. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawiono kilka przydatnych trików, które mogą okazać się pomocne. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy zdecydowali się na spontaniczną podróż. W wielu przypadkach czas odgrywa kluczową rolę.
1. Wybór odpowiedniej walizki
Nawet osoby, które wyjeżdżają raz na kilka lat powinny posiadać solidną walizkę na kółkach. Dobrze jest zdecydować się na cały zestaw, gdyż bez sensu jest zabierać ze sobą wielki bagaż na weekendowy wyjazd. Alternatywą jest walizka w średnim rozmiarze, jednak może ona okazać się za mała na dwutygodniowy urlop. Na jakości nie można oszczędzać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że słabe, najtańsze walizki ulegną uszkodzeniu już po kilku użyciach. Kółko może odpaść, a rączka złamać się w najmniej spodziewanym momencie. W produktach niskiej jakości bardzo często znajdują się suwaki podatne na uszkodzenia. Brak możliwości zamknięcie bagażu jest szczególnie kłopotliwy w sytuacji, gdy śpieszymy się na pociąg lub samolot. Wiadomym jest, że walizka nie jest dla każdego. Miłośnicy górskich wypraw lub kempingów będą bardziej zadowoleni z plecaka.
2. Sporządzenie listy niezbędnych rzeczy
Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie rzeczy są obowiązkowe w podróży. Wynika to z faktu, że każdy posiada zupełnie inne potrzeby. Wiele zależy również od punktu docelowego wyprawy. Warto jest przygotować listę wszystkich niezbędnych elementów ekwipunku. Dobrze jest sporządzić ją ze sporym wyprzedzeniem – zmniejsza to prawdopodobieństwo tego, że prawdziwe „niezbędniki” zostaną pominięte. Z wielkością bagażu nie wolno przesadzać. Zwykle sprawdza się tutaj zasada „mniej znaczy więcej”. Lista jest o wiele lepszym pomysłem, niż spontaniczne pakowanie.
3. Optymalne wykorzystanie przestrzeni walizki
Ci, którzy szykują się do podróży powinni pamiętać o tym, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń walizki. Jest to absolutnie niezbędne do tego, aby ograniczyć ilość toreb i pakunków. Dotyczy to również tych, którzy mają w planach przemieszczać się własnym samochodem. Godna polecenia jest metoda pakowania „od największego do najmniejszego”. Oznacza to, że na samym spodzie walizki umieszczamy najcięższe i największe elementy (np. okrycia wierzchnie, ręczniki, spodnie). Kolejne warstwy składają się z coraz mniejszych i lżejszych rzeczy. Warto także uzupełnić powstałe luki. Należy jednak uważać, aby nie zginęły lub nie wypadły podczas rozpakowywania. Prawdą jest, że największą ilość wolnego miejsca zajmują ubrania. Właśnie dlatego trzeba dowiedzieć się, jak je składać.
4. Rolowanie ubrań
Mogłoby się wydawać, że najrozsądniej jest złożyć ubrania w kostkę. Nie jest to prawdą! Wszystko zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. Dobrą praktyka wydaje się być rolowanie ubrań. Jest to prosty sposób na to, aby pomieścić o wiele więcej rzeczy. Nawet niewielka walizka może okazać się wyjątkowo pakowna. Warto wspomnieć również o mniejszym ryzyku pogniecenia ciuchów. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy na wakacjach nie będą mogli korzystać z żelazka. Oczywiście w takim przypadku zaleca się zabranie ubrań wyprodukowanych z materiałów, które nie wykazują tendencji do gniecenia się.
5. Korzystanie z toreb próżniowych
Posiadacze torebek próżniowych mogą znacząco ułatwić sobie życie. Nie są one drogie w zakupie, co stanowi niezaprzeczalną zaletę. Dzięki nim można nie tylko efektywnie porządkować ekwipunek, ale również zaoszczędzić sporą ilość miejsca. Opakowania próżniowe świetnie sprawdzają się podczas przewożenia kosmetyków. Warto zaznaczyć, że pełnią one również rolę ochronną. Niwelują ryzyko przypadkowego odkręcenia się buteleczek lub wybuchu opakowań pod wpływem nacisku. Nie trzeba obawiać się zalania ubrań lub uszkodzenia sprzętów elektronicznych. Torebki próżniowe występują w wielu rozmiarach. Osoby planujące lot samolotem powinny zdecydować się na transparentne opakowania, które przyspieszą proces kontroli. Można w nich umieścić również kable i ładowarki, dokumenty, buty, bieliznę, a także wiele innych elementów, które z różnych powodów wymagają odseparowania.
6. Ograniczenie ilości niezbędnych przedmiotów
Podczas pakowania należy określić, które przedmioty faktycznie są niezbędne, a bez których można obyć się podczas urlopu. Im mniejszy bagaż, tym lepiej. Pomyłką jest zabieranie ze sobą rzeczy, które mogą zostać niewykorzystane. W zdecydowanej większości przypadków urlopowicze nie są odcięci od świata, więc zawsze można udać się do sklepu. Panie bardzo często zabierają ze sobą niepotrzebne ubrania. Wiadomym jest, że pranie ręczne w hotelowej łazience nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak nie jest to duży problem. Zabrudzone tekstylia można zwykle sprawnie doprowadzić do stanu używalności. Zbędna jest także nadmierna ilość kosmetyków. Na urlop dobrze jest zabrać ze sobą wersje mini ulubionych produktów lub próbki. Należy jednak ostrożnie podejść do testerów, gdyż nie wszystkie kosmetyki są zgodne z oczekiwaniami. Nie można również wykluczyć ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.
7. Najważniejsze rzeczy w bagażu podręcznym
Lot samolotem rządzi się swoimi prawami. W bagażu podręcznym należy umieścić wszystkie najważniejsze rzeczy, które bezpieczniej jest mieć blisko siebie. Mowa tutaj o m.in. dowodzie tożsamości, bilecie, karcie pokładowej, gotówce, kartach kredytowych. Warto także umieścić tutaj rzeczy, które umożliwią szybkie odświeżenie się (np. szczoteczki do zębów). Zdarza się, że bagaż rejestrowany ląduje w innym miejscu, niż jego właściciel. Oczywiście takie historie nie powtarzają się zbyt często, jednak rozsądnie być przygotowanym na każdą okoliczność.
8. Zważenie i zmierzenie bagażu przed lotem
Linie lotnicze narzucają na podróżujących wiele restrykcji. Właśnie dlatego przed udaniem się w podróż należy dokładnie zmierzyć walizki. Nawet centymetr ma tutaj znaczenie! W skrajnych przypadkach podróżujący nie może wsiąść na pokład. Nie trzeba tłumaczyć, że jest to stresująca sytuacja, która generuje mnóstwo nieprzyjemnych emocji. Przed wyjazdem na lotnisko trzeba również zważyć walizko. Nie każdy wie, że za nadbagaż należy zapłacić. Nadprogramowa opłata nie należy do niskich, więc może stanowić ona dotkliwe obciążenie finansowe. Do ważenia bagaży można wykorzystać zwykłą wagę łazienkową, o ile mamy pewność, że działa ona poprawnie.
9. Oznaczenie walizki
Większość walizek jest identyczna – tylko nieliczni decydują się na zakup modelu w kolorze różowym lub zdobionego serduszkami. Z tego względu trudno jest rozpoznać swój ekwipunek na pasie bagażowym. Można przez nieuwagę sięgnąć po cudzą walizkę. Najłatwiejszym sposobem jest jej oznaczenie np. kolorowymi naszywkami lub neonową wstążeczką/sznurówką. Pozwala to uniknąć kłopotliwej pomyłki.
10. Zabezpieczenie sprzętów elektronicznych
Sprzęty elektroniczne (np. laptop, tablet, aparat) należy starannie zabezpieczyć przed wstrząsami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz kradzieżą. Zwykle są one dość drogie, więc strata może być dotkliwa. Delikatne urządzenie warto jest owinąć folią bąbelkową. Jest to szczególnie dobra opcja dla tych, którzy lubią „dmuchać na zimne”. Oczywiście należy pamiętać o konieczności ponownego zabezpieczenia wyposażenia podczas pakowania się w drogę do domu. W takiej sytuacji trzeba zabrać ze sobą rolkę folii ochronnej. Podczas lotu cenny sprzęt lepiej mieć w bagażu podręcznym.