W przyrodzie występuje proces ciągłego rozpadu zwany erozją. Erozja ta przenosi się na różne środowiska przyrodnicze i ekosystemy. Dziś porozmawiamy o erozji morskiej. Jest to erozja gruntów przybrzeżnych i usuwanie osadów z wydm przez prądy morskie, fale i prądy oceaniczne.
Główne cechy erozji morskiej
Erozja morska to nic innego jak ciągłe ścieranie powierzchni ziemi przez prądy oceaniczne, fale i prądy morskie, które nieustannie uderzają w wybrzeże. Fale są jednym z najbardziej widocznych elementów erozyjnych, które można zaobserwować. Jednak w tym procesie erozji ważną rolę odgrywają również pływy i dzika przyroda. Ten rodzaj erozji może wystąpić również na skałach i na samym piasku. Czasami brzeg morskie zostaje wzmocniony, aby przeciwdziałać erozji. Taka operacja została wykonana w miejscowości Wicie: https://darlowko24.pl/wicie-trwa-wzmacnianie-brzegu-morskiego
Gdy erozja występuje na wybrzeżach z niewielką ilością skał, erozja jest znacznie bardziej wyrazista i szybka. Musimy zrozumieć, że skały są znacznie twardszymi elementami, a co za tym idzie, trudniej ulegają erozji w czasie. Jeśli na plaży nie ma skał, erozja zachodzi w znacznie szybszym tempie. Gdy na danym obszarze znajduje się strefa bardziej miękka od pozostałych, tworzą się formacje takie jak jamy i tunele.
Jak powstaje erozja morska?
Przyjrzyjmy się głównym etapom i przyczynom erozji morskiej. Głównymi przyczynami ciągłej erozji wybrzeża są zjawiska naturalne: fale i prądy morskie. Z drugiej strony, zwykle jest ona również spowodowana działaniem jakichś istot żywych, choć proces ten nie jest tak znaczący.
Fale
Fale docierają do wybrzeża i mogą powodować erozję ekosystemu. Mają one dwa etapy ruchu. Pierwszy etap to czas, kiedy fala jest konstruktywna. Oznacza to, że jest ona unoszona i uderza w brzegi. Drugim etapem jest przekształcenie się w odpływ, czyli wtedy, gdy działa jak płaszcz i wciąga wszystkie osady do morza. Proces ten powoduje ciągły efekt kompresji i dekompresji, co z kolei generuje defekt ssania zdolny do wytworzenia zapadnięć klifowych. Musimy pamiętać, że erozja morska występuje w geologicznej skali czasowej. Oznacza to, że muszą upłynąć tysiące lat, aby linia brzegowa uległa erozji pod wpływem działania fal.
Prądy morskie
Jest to kolejny aspekt erozji morskiej, który należy wziąć pod uwagę. Ich główną rolą jest funkcja przeciągania. Podmuchy fal wytwarzają prądy denne, czyli ruch prostopadły do ruchu prądu przybrzeżnego. Prądy mogą wytwarzać ruch równoległy, gdy fale uderzają ukośnie o brzegi. Różnica między wysokimi i niskimi punktami pływów generuje również nieregularne prądy. Pływy te zależą od rejonu i roku. Są one najsilniejsze, gdy jest duża różnica między niskim i wysokim przypływem.