Jednym z najbardziej obleganych przez turystów regionem Polski są wspaniałe Żuławy Wiślane. Obszar ten zapisuje się na kartach historii od stuleci, wzbogacając się o dodatkowe atrakcje z każdą minioną epoką. Oprócz zamków, kościołów, klasztorów i pomników, Żuławy Wiślane mają w swoim repertuarze również inne skarby. Są to ogromne wiatraki do mielenia zboża. Warto przyjrzeć się tym unikatowym obiektom, które niegdyś służyły mieszkańcom tej malowniczej krainy.
W przeszłości Żuławy Wiślane dekorowały liczne wiatraki, na które można było natrafić prawie w każdej wiosce. Wysokie budowle z ogromnymi ramionami widać było z kilometrów, szczególnie te, stojące na pozbawionych drzew, trawiastych pagórkach. Obecnie nie pozostało ich zbyt wiele. A te, które w dalszym ciągu stanowią element żuławskiego krajobrazu, są dzisiaj chętnie odwiedzanymi obiektami turystycznymi.
Wiatrak holender w Palczewie
Jeden z takich wiatraków stoi we wsi Placzewo. Co prawda, jego forma jest daleka od znakomitej, jednak nadal imponująco góruje nad całą wioską. Skrzydła holendra (bo tak brzmi jego nazwa) znajdują się w bardzo kiepskim stanie i cała podstawa też już się sypie. Jednakże mieszkańcy wioski ani myślą o rozbiórce tego drewnianego kolosa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków nie tylko dla Palczewa, ale i całych Żuław Wiślanych.
Wiatrak drewniany koźlak w Drewnicy
Drugim miejscem, gdzie można zobaczyć ten ogromny młyn, jest Drewnica. W tej miejscowości stoi wiatrak o nazwie drewniany koźlak. Podobnie jak wiatrak w Palczewie, ten również od dawna nie spełnia swojego pierwotnego zadania. Za to doskonale sprawdza się jako zabytkowa atrakcja turystyczna. Jego konstrukcja jest dość nietypowa – z dachem przypominającym odwróconą łódź. Jest to kolejny pomnik polskiej historii, który w dalszym ciągu przypomina mieszkańcom o bogatej przeszłości tej krainy.
Wiatrak pięcioramienny w Tczewie
W Tczewie stoi kolejny z wymierających gigantów. Wiatrak ten posiada obrotową czapę, którą osadzono na masywnym, drewnianym korpusie. A całość spoczywa na podstawie z czerwonej cegły. Od kilkudziesięciu lat wiatrak ma prywatnego właściciela, który dokłada wszelkich starań, aby obiekt cieszył się dobrym stanem i jak najlepszą żywotnością. Wyjątkowym elementem wiatraka jest piąte ramię, ponieważ zazwyczaj wiatraki tego typu wyposażone są jedynie w cztery.
Wiatrak w Pszczółkach
Ostatni z żyjących drewnianych tytanów spoczywa w miejscowości Pszczółki. Jest to jedyny wiatrak w powiecie gdańskim. Klasyfikuje się go jako wiatrak przemiałowy, podpiwniczony, z konstrukcją słupowo-ramową i ruchomym dachem. Uzbrojony jest w dwa śmigi, czyli cztery ramiona, które niegdyś stanowiły siłę napędową całego olbrzyma, jaka potrzebna była do mielenia zboża. Wiatrak posiada dwie pary drewnianych drzwi jednoskrzydłowych i niewielkie kwadratowe okienko czteropodziałowe. Jest najlepiej utrzymanym wiatrakiem z całej czwórki i stanowi przepiękny element dekoracyjny całej wioski.