Dokarmianie ptaków – jak robić to prawidłowo?
Bez względu na to, czy chcesz pomóc ptakom w okolicy swojego domu, miejskiego zbiornika wodnego czy wizyty w parku – należy robić to z głową. Żuławy Wiślane pełne są najróżniejszych gatunków ptaków, gdyż przez ten obszar przebiegają szlaki migracyjne. Jeżeli masz w zwyczaju dokarmiać ptaki i planujesz wybrać się na Żuławy Wiślane, koniecznie przeczytaj ten tekst, by nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom.
Odpowiedni pokarm.
Głodne zwierzę zje wszystko, co dostanie od człowieka. Niewiedza w tej kwestii może jednak sprawić, iż zamiast ptakom pomóc, tylko im zaszkodzimy. Czym więc można karmić ptaki, a czego absolutnie im nie dawać? Przede wszystkim – pieczywo. Szczególnie podczas zimy w parkach, okolicach dworców autobusów czy podwórkach osiedli widok resztek chleba, rozsypanych okruchów jest dosyć częsty. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dokarmianie ptaków chlebem może im niezwykle zaszkodzić, powodując między innymi różnego rodzaju schorzenia czy doprowadzając nawet do śmierci. Czym więc można karmić ptaki? Owocami, zarówno świeżymi, jak i suszonymi. Słonecznik, orzechy i ziarna zbóż również mogą znaleźć się w menu ptaków. W przypadku ptaków wodnych można dokarmiać je ziarnami, kukurydzą i gotowanymi warzywami.
Dokarmianie ptaków to obowiązek na lata.
Jeżeli planujesz zacząć dokarmiać ptaki, musisz mieć świadomość tego, że będziesz musiał to kontynuować. Ptaki niezwykle szybko przyzwyczają się do miejsca, w którym dostają pożywienie. Potrafią nawet zapamiętywać dokładny czas, kiedy do tego dochodzi. Dokarmiając ptaki przez dłuższy czas, w pewien sposób uzależniasz je od siebie. Jeżeli nagle postanowisz z tego zrezygnować, pozostawisz je na pastwę losu.