Twierdza w Malborku to istny majstersztyk średniowiecznej Europy. Ogromne zamczysko składa się z trzech mniejszych zamków, które przez prawie dwa stulecia były główną siedzibą zakonu krzyżackiego. Położone w malowniczej okolicy nad Nogatem, dzisiaj są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Żuławach Wiślanych. Zwiedzający mają tutaj okazję do podziwiania nie tylko tej potężnej budowli i jej przepięknych komnat, ale również tymczasowych wystaw, które jeszcze bardziej uprzyjemniają pobyt w tym historycznym zakątku Polski.
Remont twierdzy w Malborku
Na przestrzeni swojego istnienia zamek w Malborku przechodził szereg wzlotów i upadków. Niszczono go i odbudowywano niemalże w każdym stuleciu, a jego właściciele bardzo często się zmieniali. W 2016 Żuławy Wiślane wdrożyły plan odrestaurowania budowli, który miał na celu przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych na terenie całego obiektu. Głównym założeniem projektu było przywrócenie pełnej świetności na Zamku Wysokim, a przede wszystkim w Kościele NMP, który podczas II wojny światowej doświadczył największych strat. W ramach odbudowy postanowiono też odtworzyć liczącą osiem metrów wysokości figurę Madonny z Dzieciątkiem, która niegdyś zdobiła wschodnią ścianę zamczyska. Odrestaurowano również Kaplicę Świętej Anny, Domek Dzwonnika, Wieżę Kleszą i Wieżę Główną. Wszystkie prace przebiegły sprawnie i szybko, dzięki czemu osoby zwiedzające mogą dzisiaj cieszyć się zamkiem malborskim w jego pełnej krasie.
Niepowtarzalne wystawy
Jedną z najnowszych wystaw, jakie można podziwiać w ceglanej twierdzy od czerwca 2016, są militaria obejmujące m.in. prywatny zbiór Prof. Lecha Kobylińskiego. Wystawa nosi tytuł „Militaria orientalne – Skarbiec” i przedstawia eksponaty afgańskie, tureckie, perskie, indoperskie, bałkańskie itd. Jest to też bardzo bogata kolekcja XVI-XIX wiecznych broni i zbroi używanych na obszarze imperium szahinszahów. Wystawa ta jest nie lada gratką nie tylko dla miłośników historii, ale również dla osób, które nie znają kultury i tradycji zamierzchłych wojowników.
Wystawa bursztynu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji trzyzamkowej twierdzy. Skupia w sobie różnorodne eksponaty bursztynowe, których mieniące się piękno wprawia w zachwyt każdego zwiedzającego. Jest to wspaniałe połączenie przyrody, funkcjonalności i ekspresji artystycznej, uważane za jeden z największych i najpiękniejszych takich zbiorów na świecie.
Stworzone z bursztynu bałtyckiego, tzw. żywego kamienia, każde z tych zachwycających arcydzieł jest doskonałym połączeniem naturalnych barw i form w postaci biżuterii i przedmiotów użytkowych. Całej wystawie towarzyszy interesująca animacja, która ukazuje las bursztynowy sprzed kilkudziesięciu milionów lat i będące powodem wędrówki bursztynu zmiany geologiczne. Jedna z części wystawy obejmuje też zatopione w żywicy organizmy roślinne i zwierzęce, które tkwią w tej stwardniałej substancji od milionów lat.
Zachwycająca Madonna z Dzieciątkiem
Podczas zwiedzania malborskiej twierdzy nie można przegapić imponującej figury Madonny z Dzieciątkiem. W średniowieczu była to najwyższa rzeźba w całej Europie, co też sprawiło, że zyskała sobie przydomek Kolos z Malborka. Figurę zniszczyły działania wojenne w latach 1940, a na jej odbudowę trzeba było czekać ponad 70 lat. Dzięki pracom konserwatorskim Madonna z Dzieciątkiem może ponownie górować nad okolicą, tak jak to miało miejsce przez 600 lat – aż do wybuchu II wojny światowej. Cały pomnik stworzono z około 60 procent oryginalnego materiału i składa się z ponad 300 tys. elementów mozaiki.
Obejście całego zamku trwa co najmniej kilka godzin. Twierdza na Żuławach Wiślanych posiada wiele budynków, pomieszczeń, wystaw i innych atrakcji, także warto tutaj nie spieszyć się ze zwiedzaniem. Naturalnie, obiekt można obejść za dnia, ale dostępne jest również zwiedzanie nocą. Z tej drugiej opcji można skorzystać wyłącznie na zamówienie, a godziny pobytu na zamku ustala się indywidualnie. Warto skorzystać z obydwóch opcji, ponieważ pobyt na zamku nocą, wśród oświetlonych murów i wież, oferuje zupełnie nowe doświadczenie.