Ósemki, czyli trzecie trzonowce, znane jako zęby mądrości, wyrzynają się zwykle między 17 a 21 rokiem życia, choć nie jest to żelazną regułą, tym bardziej że często towarzyszą temu różne komplikacje: czasem ząb wyłania się pod niewłaściwym kątem, czasem na łuku zębowym zwyczajnie nie ma na niego miejsca, często wyrzynanie zatrzymuje się zbyt wcześnie.
Jak rozpoznać, że to ósemka i dlaczego tak boli?
Przede wszystkim osoby, którym rosną zęby mądrości, raczej tego nie przeoczą – zwykle proces wyrzynania jest dość bolesny, nawet jeśli postępuje zupełnie prawidłowo. Silniejszy ból będzie się pojawiał jednak w kilku przypadkach:
- jeśli wyrzynający się ząb przejawia nieprawidłowe ułożenie i jego wyrzynanie powoduje ucisk na sąsiadujące tkanki;
- przyczyną bólu może być choroba zęba – nie musi on być całkowicie wyłoniony, aby mieć różnego rodzaju ubytki lub uszkodzenia;
- nieprzyjemne dolegliwości mogą wynikać ze zmiany ukrwienia dziąseł i tkanek wokół zęba.
Boli ósemka? Potrzebna pilna pomoc? Zapraszamy do HCentrum Stomatologiczne Jasińscy – Stomatolog Gdańsk
Jeśli przez dłuższy czas ząb się nie wyłania, a dolegliwości bólowe nie ustępują, może to oznaczać, że nastąpiło zatrzymanie ósemki albo pojawiły się inne komplikacje – wtedy, zamiast szukać doraźnej ulgi, koniecznie trzeba skontaktować się z doświadczonymi dentystami.
Nie ignoruj bólu ósemki
Stomatolodzy z HCentrum Stomatologicznego Jasińscy podkreślają, że o ile przejściowy dyskomfort związany z wyrzynaniem się ósemki nie jest groźny, to jednak warto pozostać w stałym kontakcie z lekarzem. Dlaczego? Dlatego, że wyrzynanie zębów mądrości często nie postępuje tak, jak należy, a wtedy dochodzi do poważnych powikłań.
- Naciskający na przylegające tkanki ząb może powodować ich uszkodzenie i rozległy stan zapalny.
- Wyrastanie ósemek nie musi być zakończone, aby na takim zębie rozwinęła się próchnica.
- Jeśli ósemka będzie uszkodzona, może pojawić się nawet zapalenie miazgi zębowej, a to jest bardzo bolesne.
- Wywołuje stłoczenie zębów zwłaszcza w odcinku przednim żuchwy.
- Wyrzynaniu się ósemek towarzyszyć mogą zapalenia dziąseł i torbiele zapalne, a te niekiedy prowadzą nawet to uogólnionych zakażeń, także możliwe powikłania są naprawdę poważne i na pewno nie pozwalają lekceważyć dolegliwości bólowych.
Domowe sposoby na uśmierzenie bólu
Aby złagodzić ból, można sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie one są do zastosowania tylko wtedy, kiedy wyrastanie zębów postępuje prawidłowo.
- Leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, metamizol sodowy) – pomogą na przykład na promieniujący ból o średnim nasileniu.
- Benzokaina – po rozsmarowaniu na powierzchni dziąsła znieczula je, łagodząc ból zęba.
- Przy bólu o niższym nasileniu pomagają okłady lub płukanie jamy ustnej naparami z rumianku bądź szałwii.
Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk lub pacjent doświadcza bardzo silnego bólu zęba w czasie żucia, należy skonsultować się z dentystą. Wszystkie środki przeciwbólowe są przeznaczone jedynie do doraźnego stosowania.
Czy ósemki trzeba usunąć?
Usuwanie zębów mądrości można uznać za zabieg rutynowy – te zęby często są w złym stanie i wyrastają nieprawidłowo, powodując wady zgryzu. W takim przypadku zabieg ekstrakcji zęba mądrości jest rozwiązaniem, które może zaproponować doświadczony dentysta. Absolutnie jednak nie należy uznawać, że usuwanie ósemek jest opcją domyślną. Jeśli ząb mądrości jest zdrowy i prawidłowo ułożony w łuku zębowym, nie ma powodu, by usuwać ósemki.
Z ósemką zawsze do dentysty
Zawiązki ósemek są widoczne na zdjęciach RTG, więc jeśli regularnie chodzisz na wizyty kontrolne, to prawdopodobnie wyrzynanie się będzie spodziewane. Nawet jednak, jeśli wyłaniająca się ósemka będzie zaskoczeniem, warto od razu skonsultować się z dentystą. Ten nie tylko doradzi, jak uśmierzyć ból, ale też zasugeruje usunięcie zęba mądrości, jeśli będzie to konieczne lub zasugeruje plan leczenia, jeśli będzie to najlepsze wyjście. Ból ósemki może – ale wcale nie musi – oznaczać, że po drodze pojawia się jakiś problem. Znalezienie się pod opieką specjalisty daje ten komfort, że cały ten proces przebiegnie przy jak najmniejszym dyskomforcie.