To, że Żuławy są niezwykle ciekawym regionem wiemy nie od dzisiaj ? Choć to właśnie teraz chcemy przedstawić jedno z miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając te okolice. Zapraszamy do Kątów Rybackich, a konkretnie do Rezerwatu Kormoranów i Czapli Siwej.
Dlaczego polecamy tę miejscówkę? Dowiecie się już za moment…
Zacznijmy od tego, że Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej powstał w 1957 roku. Z czasem jego teren powiększał się i dzisiaj wynosi ponad 102 hektary. Do tego należy dodać jeszcze ponad 62 hektarowy obszar otuliny. Teren rezerwatu można zwiedzać, poruszając się przy tym po określonych szlakach.
Na terenie rezerwatu znajduje się największe w Europie kolonia lęgowa Kormoranów. Jest to również obszar, który zamieszkuje Czapla Siwa. Oba te gatunki ptaków są w Polsce prawnie chronione.
Wiele osób przyjeżdża w to miejsce, by zobaczyć ptaki w ich naturalnym środowisku. Jest to pewnego rodzaju atrakcja turystyczna. Kormorany nie są jednak do końca bezproblemowe. Ich odchody bardzo mocno niszczą drzewa na terenie rezerwatu. Niektóre są wręcz z tego powodu „wypalone”. Świetnie widać to, kiedy spaceruje się po wyznaczonych trasach w rezerwacie. Także mieszkańcy i turyści zwracają uwagę, że ptaki te brudzą samochody, okna, dachy.
Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?
Przede wszystkim ze względu na ptaki. To one są w tym miejscu najważniejsze. Ciekawą rzeczą jest również widok jaki po sobie zostawiają. Martwe, uschnięte drzewa naprawdę robią wrażenie. W rezerwacie znajdują się też rośliny objęte ochroną ścisłą (na przykład tajęża jednostronna), które warto zobaczyć i lepiej poznać przy okazji wizyty w tym miejscu.
Mała rada ? Planując odwiedziny tego miejsca nie zapomnij spakować kilku ważnych rzeczy. Po pierwsze, lornetka. Chcąc zobaczyć ptaki najlepiej obserwować je przez ten właśnie przedmiot. Po drugie, parasolka lub płaszcz przeciwdeszczowy, nawet, jeśli nie będzie zapowiadało się na deszcz. To już nie jest takie oczywiste, ale kto dokładnie czytał ten tekst może domyślić się, dlaczego polecamy zabrać ze sobą właśnie te rzeczy. Jeśli jeszcze nie wiesz, wróć do fragmentu, w którym było napisane, co niszczy drzewa w rezerwacie… Teraz już jasne? ?