Wiele osób zmaga się z przypadłością, która nazywana jest chorobą lokomocyjną. Najpewniej również każdy o niej słyszał, bez względu na to, czy doświadczył jakichkolwiek objawów, czy też nie. Choroba lokomocyjna jest nieodłącznie powiązana z podróżami za pomocą różnego rodzaju środków transportu, takich jak samochód, samolot czy statek.
Objawy i przyczyny choroby lokomocyjnej.
Dla wielu osób podróżowanie to niezwykłe i ekscytujące wydarzenie – możliwość podziwiania nowych krajobrazów, zabytków, budowli jest bez wątpienia czymś szczególnym. Tymczasem dla niektórych osób podróż jest jednoznaczna z ogromnym dyskomfortem i swego rodzaju katuszami. Chory doświadcza takich objawów, jak nudności, nadmierne zmęczenie, bóle głowy czy wymioty. Choroba lokomocyjna może być tak zaawansowana, że nawet przejechanie kilku kilometrów autem jest niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest najprawdopodobniej błędne odbieranie bodźców przez mózg. Mowa tu przede wszystkim o zmyśle wzroku i błędniku, który znajduje się w uszach. Błędnik ten odpowiada za rejestrowanie nawet najmniejszych zmian w położeniu. Jadąc więc samochodem, poprzez wzrok, zdajemy sobie sprawę, że poruszamy się niezwykle szybko. Tymczasem błędnik nie rejestruje większych zmian w naszym położeniu, przesyłając tym samym do mózgu informacje o tym, że ciało znajduje się w tym samym miejscu. Dochodzi więc tutaj do przekazywania sprzecznych informacji, zjawisko to nazywane jest konfliktem sensorycznym. To właśnie za jego sprawą doświadczamy tego, co kryje się pod nazwą choroby lokomocyjnej.
Leczenie choroby lokomocyjnej.
Leczenie choroby lokomocyjnej polega na doraźnym zwalczaniu tymczasowych objawów za pomocą niegroźnych leków. Nie istnieje lek, czy też metoda leczenia, dzięki której raz na zawsze pozbędziemy się objawów choroby lokomocyjnej. Co ciekawe, zauważono, że ludzie zmagający się z chorobą lokomocyjną rzadziej doświadczają objawów, jeżeli to oni znajdują się na miejscu kierowcy.