Wakacje to okres wyczekiwany przez wszystkich – zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. Nie ulega wątpliwościom, że to właśnie dzieci i nastolatkowie cieszyć się mogą iście beztroskim czasem. O ile wakacje są doskonałym momentem na wypoczynek, tak nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie bez powodu już w okresie przedwakacyjnym w wielu szkołach pojawiają się policjanci, którzy informują dzieci oraz młodzież o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Niestety, wielu dorosłych także zapomina, że zdrowy rozsądek podczas urlopu dotyczy także i ich – a to niejednokrotnie przyczyną jest wielu tragedii. Przypomnimy więc o zasadach bezpieczeństwa, którymi należy się kierować, by nasze wakacje były nie tylko udane – lecz, co najważniejsze – bezpieczne.
Góry.
Polskie góry to jeden z najpopularniejszych celów podróży większości turystów. Do wyboru mamy kilka górskich łańcuchów, od Karpat, Sudetów czy gór Świętokrzyskich. Wszystkie zachwycają przepięknymi krajobrazami, dziką przyrodą i licznymi atrakcjami. Jak jednak wygląda kwestia bezpieczeństwa w górach?
-
Pogoda. Pogoda w górach bywa niezwykle zmienna, z tego względu należy dokładnie śledzić aktualne prognozy przed wyruszeniem na szlak. Konieczne jest także zabranie dodatkowej odzieży ochronnej.
-
Telefon komórkowy. Smartfon to absolutna podstawa, warto także zabrać ze sobą dodatkowy powerbank. Rozsądnym będzie także zainstalowanie aplikacji „Ratunek” na naszym urządzeniu, co pozwoli na natychmiastowe skontaktowanie się ze służbami ratowniczymi. Zawsze informujmy osoby trzecie o tym, gdzie się wybieramy, o jakiej porze i jakim szlakiem będziemy podążać.
-
Oznaczenia szlaków. Każdy ze szlaków oznaczony jest w odpowiedni sposób – poszczególny kolor informuje nas o długości danej trasy.
Morze.
Morze Bałtyckie jest równie, jak nie bardziej popularne. Niestety, woda bywa bardziej zdradliwa, toteż nietrudno o tragedię. Na większości popularnych plaż znaleźć możemy wykwalifikowanych ratowników, jednak ich obecność nie zastąpi zdrowego rozsądku.
-
Pogoda. Tak jak w górach, tak i nad morzem musimy zwracać uwagę na aktualne prognozy pogody. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody podczas burzy, opadów deszczu czy sztormu.
-
Słońce. Choć wylegiwanie się na plaży w promieniach słonecznych wydaje się niezwykle kuszące, tak może być też skrajnie niebezpieczne. Mowa tu przede wszystkim o ryzyku udaru cieplnego – z tego względu, lepiej unikać kąpieli w godzinach szczytowej aktywności słońca.
-
Opieka dorosłych. Dzieci zawsze powinny znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Nawet jeżeli na danej plaży znajduje się ratownik.
-
Nie powinno w znacznym stopniu oddalać się od plaży, z tego względu – wypływanie na głęboką wodę jest niezwykle ryzykowne i stwarza ryzyko zostania pochłoniętym przez fale.