W Polsce odsetek dzieci z alergią wynosi około 30%. Oznacza to spore problemy zarówno dla maluchów i młodzieży cierpiących z powodu objawów alergicznych, jak i ich rodziców. Jednym z najważniejszych kroków w leczeniu alergii u dziecka jest szybkie jej rozpoznanie. Jakie są najczęstsze objawy alergii u dzieci? Jak rozpoznać, czy to infekcja czy alergia?
Alergia u dziecka: najbardziej charakterystyczne objawy
Pierwsze objawy alergii u dziecka mogą być mylone z objawami, jakie dają infekcje bakteryjne i wirusowe. Dziecko może skarżyć się na ból głowy, silny katar, złe samopoczucie i senność. Tego typu dolegliwości towarzyszą zazwyczaj alergiom wziewnym, na pyłki różnych roślin.
W przypadku alergii kontaktowych i spożywczych objawy są znacznie bardziej charakterystyczne: zalicza się do nich występowanie wysypki lub swędzenia skóry. Mogą to być drobne krostki, zaczerwienienia, pieczenie lub suchość skóry. W przypadku alergii pokarmowej objawy te są często zlokalizowane w okolicach ust, jamy ustnej i gardła. Dodatkowo, może wystąpić obrzęk twarzy i szyi, co w niektórych przypadkach może być groźne dla życia dziecka. Inne objawy alergii to kichanie, kaszel, trudności w oddychaniu, a także bóle brzucha, nudności i wymioty. Jeśli zauważysz u swojego dziecka któreś z tych objawów, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Alergia czy infekcja: jak je rozróżnić?
Katar alergiczny pojawia się nagle i równie szybko zanika: może występować o niektórych godzinach w ciągu doby i ustępować np. w nocy, gdy część roślin mniej pyli, a okna w domu są zamknięte. Tymczasem katar związany z infekcją utrzymuje się stale, nasila się i stopniowo ustępuje.
Katar alergiczny jest również zazwyczaj wodnisty, przezroczysty. Katar infekcyjny zazwyczaj jest zabarwiony na żółty lub nawet zielony kolor. Towarzyszy mu obrzęk zatok, bardzo złe samopoczucie całego ciała, rozbicie, ból stawów i mięśni (te ostatnie przypadki są charakterystyczne dla wirusowych chorób, takich jak grypa).
Jak walczyć z alergią u dzieci?
Leki na alergię dla dzieci mogą pomóc złagodzić objawy związane z uczuleniem, ale ważne jest, aby nie leczyć dziecka samodzielnie i zawsze konsultować się z lekarzem.
W niektórych przypadkach konieczne może być podawanie tabletek lub kropli na alergię dla dzieci wydawanych wyłącznie na receptę i wdrożenie innych środków zapobiegawczych.
Warto pamiętać, że w przypadku alergii skórnych istnieją domowe sposoby na złagodzenie objawów, takie jak kąpiele w soli himalajskiej, maści lub kremy.
Mając małego alergika w domu, bezwzględnie warto zainwestować w dobrej jakości oczyszczacze i monitować poziom wilgotności powietrza. W przypadku stwierdzenia, na jakie substancje konkretnie dziecko jest uczulone, należy starać się maksymalnie wyeliminować je z jego otoczenia. Najczęstszymi alergenami są: pyłki roślin, kurz, roztocza i białko znajdujące się na sierści zwierząt. Ograniczenie kontaktu z tymi czynnikami może pomóc w złagodzeniu objawów alergii u dziecka.