Nauka jazdy na rowerze nie zawsze jest dla dziecka przyjemnym doświadczeniem. Ważne jest, aby rodzic wykazał się cierpliwością. Nie należy zmuszać malucha to aktywności, ponieważ w ten sposób można jedynie go zniechęcić. Nie można również powiedzieć, kiedy najlepiej przyzwyczajać smyka do jednośladu. Każdy malec rozwija się we własnym tempie. Wiele zależy również od jego indywidualnych upodobań. Być może dopiero po pewnym czasie polubi on „dwa kółka”. Pewnych kwestii nie można przewidzieć.
Idealny wiek nie istnieje
Nie istnieje idealny wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko, więc może on określić odpowiedni moment. Niejeden dwulatek wyśmienicie radzi sobie na rowerku biegowym. Warto mieć świadomość, że czterokołowiec wymaga większego wysiłku. Ponadto, pedałowanie nie jest łatwe dla kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił. Co robić w sytuacji, gdy dziecko odmawia współpracy? Zdrowy rozsądek podpowiada, aby na pewien czas odpuścić. Ważny, by zapewnić latorośli swobodę i prawo wyboru. Malec sam zdecyduje, kiedy ponownie siądzie na siodełko.
Pierwszy rower dla dziecka
Nie masz pojęcia, jaki pojazd będzie najlepszym wyborem? Godny polecenia jest rowerek biegowy, czyli taki, który nie posiada pedałów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić klasyczny jednoślad, a następnie zdemontować pedały. Zwykle są one odkręcane, więc nie powinno stanowić to żadnego problemu. W przypadku nieco starszych dzieci (od 3-4 lat wzwyż) dobrą opcją wydaje się być rower czterokołowy. Warto jednak uwzględnić, że nie jest on idealny. Maluch nie uczy się równowagi, gdyż nie ma takiej potrzeby. Boczne kółka podtrzymują konstrukcję, więc smyk jest w pełni stabilnej pozycji. Rodzice, którzy zainwestowali w model biegowi nie powinni kupować czterokołowca, gdyż jest to krokiem w tył.
Wysokiej jakości akcesoria ochronne
Jazda na rowerze może wiązać się z licznymi wywrotkami. Są one zupełnie normalne i w wielu przypadkach nie można ich uniknąć. Istotne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo malucha. Absolutnie obowiązkowe są akcesoria ochronne, takie jak m.in. kask, ochraniacze na łokcie, nadgarstki oraz kolana. Na jakości omawianych elementów nie można oszczędzać. Powinny być wykonane z certyfikowanych materiałów, które spełniają restrykcyjne normy oraz standardy. Takie produkty redukują prawdopodobieństwo wystąpienia dotkliwych urazów podczas niespodziewanego upadku. Brak zabezpieczenia głowy może zakończyć się nawet śmiercią! Lepiej postawić na artykuły renomowanych producentów.