Żuławy Wiślane potrafią skusić swoim niecodziennym urokiem na wiele sposobów. Cała kraina tętni od żywej przyrody, którą dekorują sztuczne kanały wodne, wiekowe zabytki, obiekty historyczne i domy podcieniowe. Te ostatnie są jedną z najpiękniejszych ozdób tego regionu, a niektóre z nich datowane są nawet na XVIII wiek. Domki podcieniowe charakteryzuje drobiazgowe wykonanie i artystyczna architektura, dodając Żuławom Wiślanym charakteru i barwnej kolorystyki. Te niewielkie budynki są wspaniałym urozmaiceniem całego krajobrazu.
Charakterystyka domków podcieniowych
W porównaniu do zamków i klasztorów te niewielkie budowle odznaczają się nienagannym wykonaniem i uroczą estetyką… A przynajmniej tak było świeżo po zakończeniu budowy. Niestety obecnie sporo z tych zachwycających oko arcydzieł jest zaniedbanych i powoli obraca się w ruinę. Każdy z tych domków pamięta wiele wydarzeń historycznych i skrywa w sobie niejeden sekret. Dlatego ważne jest, aby zachować te perełki w dobrym stanie. Niektórzy właściciele tych domów doskonale zdają sobie z tego sprawę i pilnują, aby ich zacisze w dalszym ciągu lśniło swoim pierwotnym blaskiem.
Struktura domu podcieniowego opiera się na słupach, które przylegają do ścian, tworząc tzw. zamkniętą wystawkę. Biorąc pod uwagę specyficzne metody remontu, utrzymanie takiego domku w idealnym stanie jest bardzo kosztowne, czasochłonne i wymaga sporo pracy. Jednak część mieszkańców decyduje się na ten krok, wkładając całe serce w odrestaurowanie swojego domowego ogniska, ponieważ rezultat po skończonej pracy jest naprawdę niesamowity.
Gdzie można znaleźć domki podcieniowe
Na Żuławach Wiślanych jest kilka miejsc, gdzie można podziwiać te nietypowe konstrukcje nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Domki pochodzą głównie z XVIII stulecia i działają jak wehikuł czasu, który przenosi turystów w okres staropolskiej świetności. W miejscowości Żuławki można natrafić na cztery takie cudeńka, w których, na dodatek, znajdują się zdobnicze flizy z Holandii. Z kolei ściany przy kuchni jednego z tych domków zdobią płytki dekoracyjne, które kiedyś wykonywano w takich miastach jak Ultrecht, czy Amsterdam. Na płytkach znajdują się unikalne, ręcznie tworzone wzory prześlicznych pejzaży i scen przedstawiających wiejskie życie. Warto też wspomnieć, że Żuławki znane są z unikatowych zabytków i oryginalnego układu domów, co sprawia, że znalazły się w rankingu 50 najciekawszych wsi w Polsce.
Jedną z miejscowości, gdzie w dalszym ciągu stoją domki podcieniowe, jest wioska Steblewo. Tutaj zachowały się dwa z takich budynków. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę fakt, że powstały w XVIII wieku, ich stan nie jest już tak idealny, jak dawniej. Daleko im do dawnej świetności i przydałby się solidny remont, aby ponownie mogły zachwycać swoim niepowtarzalnym urokiem. Domek podcieniowy można też znaleźć w Orłowie. Cechuje go dostojność i arystokratyczny wygląd. Być może dlatego, że jest to dom z wąsami. Jednak częścią, która najbardziej rzuca się w oczy, są drzwi. Ich wykonanie jest bardzo drobiazgowe i prezentuje wysoki poziom zdobnictwa. Można by śmiało rzec, że są to jedne z najpiękniejszych drzwi w Polsce.
Najpopularniejszy dom podcieniowy mieści się we wsi Cyganek. Nazywa się Mały Holender. I, podobnie jak większość jego krewniaków, również został wzniesiony w XVIII wieku. Domek jest dostępny dla turystów, także można obejrzeć, jak wygląda jego wnętrze. Przyjezdnych wita kameralna restauracyjka, gdzie przemiła obsługa serwuje wyśmienite dania lokalnej kuchni i schłodzone napoje na upalne dni. Można uraczyć się takimi pysznościami jak ser żuławski własnej roboty, wątróbka z gęsim smalcem, czy zupa klopsowa. Są to przysmaki, których nie sprzedaje żaden supermarket. Ponadto, cała wieś, jak i reszta okolicy, to jeden z najbardziej urzekających terenów na Żuławach Wiślanych. Jeżeli znajdujecie się na trasie zwiedzania domków podcieniowych, Cyganek jest jednym z tych miejsc, które definitywnie powinno pojawić się na waszej liście.